Кога говорим за често или неотложно уриниране ?
Често уриниране има когато ходенето до тоалетната пречи на ежедневието на човек, буди го по средата на нощта или пък затруднява неговия социален или професионален живот. Неотложното уриниране е внезапното желание за уриниране, обикновено свързано с дискомфорт на пикочния мехур.
Честата нужда от уриниране през нощта се нарича ноктурия. Обикновено, по време на сън тялото произвежда по-малко количество концентрирана урина, което позволява 6 – 8 часа непрекъснат сън. Въпреки това, този период намалява с напредване на възрастта. Ноктурията е често срещан проблем сред възрастните, но може да засегне хора от всички възрасти.
Причини
Честото уриниране може да не е признак за нещо обезпокоително – например в случаите, когато пиете много вода или други течности.
Взети заедно, честото и спешно уриниране обаче са признаци на инфекции на пикочните пътища, които могат да бъдат лесни или по-сложни за лечение. Най-честите причини са диабет, бременност и дисфункция на простатата. Възможно е да има и други причини за появата на това състояние като:
- Силно безпокойство;
- Разширена простата;
- Интерстициален цистит;
- Употребата на диуретици;
- Синдром на свръх активен пикочен мехур;
- Простатит;
- Заболяване на мозъка или нервната система;
- Тумор в таза;
- Инконтиненция на урината;
- Вагинит;
- Дисфункция на пикочния мехур;
- Инфекция на пикочните пътища;
- Рак на пикочния мехур;
- Радиационна терапия в таза, използване за лечение на някои видове рак;
- Пиенете на много течности преди лягане, особено кофеин и алкохол може да причини често уриниране през нощта.
Кога трябва да се потърси консултация с лекар
Честото уриниране, особено ноктурията може да бъде само навик. Трябва да потърсите медицинска помощ обаче, в случай че постоянното посещение на тоалетната води до влошаване на рутинния ви начин на живот. Обърнете внимание и за други симптоми като треска, болка в гърба или таза, повръщане и втрисане. Потърсете специалист и в случай, че симптомите не отминат спонтанно или след като промените някои навици в начина си на живот като пиене на много течности преди лягане.
По време на прегледа
Специалистите, които могат да диагностицират причините за появата на често уриниране са:
- Общопрактикуващите лекари
- Уролог
- Гинеколог
- Специалист по инфекциозните заболявания
- Невролог
- Ревматолог
- Психиатър
- Психолог
Подгответе се за прегледа със списък на всичките си симптоми и от колко време са се появили, както и медицинската Ви история, какви лекарства и добавки приемате редовно. По този начин ще улесните диагностиката.
Лекарят вероятно ще Ви зададе серия от въпроси като:
- Кога са възникнали симптомите?
- Колко пъти средно на ден ходите до тоалетната?
- Често ли уринирате през нощта?
- Пиете ли много течности преди лягане?
- Приемате ли диуретици?
- Били ли сте диагностицирани с друго заболяване? Какво?
- Изпитвате ли болка при уриниране?
- Чувствате ли болка в пикочния мехур, гърба или таза?
- Колко често ходите до тоалетна през нощта?
- Имате ли пълен контрол върху пикочния мехур?
- Имате ли парене при уриниране?
- Имате ли промяна в цвета или миризмата на урината?
- Имате ли кръв в урината?
- Кога ходите по-често до тоалетната – през деня или през нощта?
Лечение и превенция
Честото уриниране може да е резултат на редица фактори, така че лечението варира в зависимост от поставената диагноза. Само лекар може да предпише подходящото лечение за Вашия случай, както и правилната дозировка на медикаментите и продължителносттта на взимането им.
Ако честото уриниране е причинено от инфекция на пикочните пътища се прилага лечение с антибиотици. За превенция на уринарните инфекции се препоръчва прием на хранителни добавки, съдържащи екстракт от червена боровинка като Феминела Урофорте, която има благоприятен ефект за поддържане здравословното състояниe на пикочните пътища и подпомага имунната защита на организма.
Винаги спазвайте внимателно насоките на Вашия лекар и НИКОГА НИКОГА не се лекувайте самостоятелно. Не спирайте предписаното ви лечение, дори и при изчезване на симптомите.
Други превантивни техники, когато честото уриниране не се дължи на инфекция включват избягване на храни и напитки, дразнещи пикочния мехур като кафе, алкохол, газирани напитки, шоколад, изкуствени подсладители и люти храни и избягването пиенето на твърде много течности преди лягане. В допълнение Вашият лекар може да предпише медикаменти, които намаляват спазмите на пикочния мехур и водят до отпускането му. Това ще намали позивите да се отиде до тоалетна.