Уринарните инфекции се повтарят при близо 20% от инфектираните, дори след провеждане на подходяща антибиотична терапия. Най-често изложени на инфекции на пикочните пътища са жените в менопауза, поради естествено късата уретра и изменената вагинална микросреда, поради по-ниското производство на естроген, като се има предвид, че естрогенът въздейства и върху пикочните пътища.
Научната литература показва, че все пак съществуват хранителни навици и режим на хранене, полезни за предотвратяване на инфекции на пикочните пътища, цистит и намаляване на симптомите на заболяването.
Правилен хранителен режим при цистит и инфекции на пикочните пътища
- Достатъчен прием на течности.
- Ограничаване на простите захари (монозахариди) – глюкоза, фруктоза и галактоза.
- Ограничаване на мазнините от животински произход.
- Въвеждане на храни, съдържащи повече фибри.
- Важно е и как приготвяте храната: на пара, на скара или незагарящ тиган без мазнина, тенджера под налягане или чрез обикновено варене.
- Избягване на големи количества храна на порция, за сметка на по-леките и малки като количество порции, но по-често.
Непозволени храни при цистит и инфекции на пикочните пътища
Високоалкохолни и алкохолни напитки, които дразнят по принцип всяка една лигавица в човешкия организъм и в частност тази на пикочния мехур.
Кафе, черен чай и други напитки, съдържащи кофеин, в това число и кока-кола.
Овче сирене и други сирена с остър вкус, черен пипер и други лютиви подправки, които действат дразнещо върху лигавицата на пикочния мехур.
Различни видове сладкиши, като шоколад, сладолед, сладкарски изделия, тъй като простите захари спомагат развитието на бактерии.
Сладки безалкохолни напитки, като тоник, студен чай, готови консервирани плодови сокове, дори ако върху етикета пише без добавени захари.
Не се доверявайте и на храни, в чиито състав са включени изкуствени подсладители, списъкът с подобни е неизчерпаем, от различни видове плодови млека, конфитюри, сладкиши до безалкохолни напитки.
Цитрусовите фрешове и такива от ягоди също не са за предпочитане. Безспорно съдържащия се в тях витамин С влияе благоприятно върху организма, но в същото време те дразнят лигавицата на пикочния мехур.
Избягвайте и мазнини като масло, свинска или друг вид животинска мас, маргарин, мазни и пържени храни тъй като забавят процеса на храносмилане.
Опитайте се да забравите сушените меса/колбаси и сосове: пикантни, майонеза, кетчуп, горчица.
Кои храни могат да се приемат умерено при наличие на цистит
Сол. За предпочитане е да се намали приема на сол и да се премахнат от менюто храни с високо съдържание на сол, каквито са консервираните храни, готовите бульони, соев сос, сушени меса.
Добре е да се ограничи приемът на месо, като се предпочитат нетлъстите меса, приготвени без запръжки и маринати, по възможно най-семплия начин за обработка – варене, печене без мазнина или в тенджера под налягане.
Правилен хранителен режим при цистит
Вода – поне 1,5-2 л. на ден.
Зеленчуци. Включете ги във всяка една порция от менюто си (обед и вечер), за да си набавите нужните на организма витамини, минерали и естествени антиоксиданти. За предпочитане са зеленчуци, богати на калий: цветно зеле, моркови, зелена салата, броколи, спанак. Ако е необходимо, може да се включи в менюто допълнителен прием на фибри.
Плодове. Поне три плода на ден, естествено за предпочитане с обелките, ако са био-плодове. Изключително полезни при цистит са боровинки, касис, киви, червени горски плодове, тъй като заздравяват пикочните пътища и спомагат имунната система. В менюто си можете да включите също и печени плодове, най-вече круши и сини сливи. Поради ниското съдържание на натрий и своя дренажен ефект се препоръчва честият прием на диня и ананас.
Чайове и запарки от мащерка с естествен противовъзпалителен ефект на пикочните пътища.
Чесън и лук, тъй като имат противомикробен ефект и стимулират имунната система.
Кервиз и магданоз поради техния диуретичен ефект, пълнозърнести храни и прясна риба.
Пресни сирена с ниско съдържание на мазнини, кисело мляко, тъй като набавят нужните за организма калций и витамини В12 и А.
Множество съвременни проучвания доказват, че северноамериканската червена боровинка подпомага здравето на пикочните пътища и има благоприятен ефект. Все пак важно е да се знае, че този ефект е възможен при условие, че бъде достигнат дневен прием от 36 mg проантоцианидини (PAC).
Всяка таблетка ФЕМИНЕЛА® УроФорте съдържа точното количество активна съставка за деня, извлечено от екстракт от северноамериканска червена боровинка. ФЕМИНЕЛА® УроФорте е с еднократен дневен прием. ФЕМИНЕЛА® УроФорте е под формата на таблетки и сироп, подходящ дори за деца над 1 година. ФЕМИНЕЛА® УроФорте може да се използва спокойно и от бременни, кърмачки, подрастващи, мъже и възрастни.